Кальцій – один з найменш мобільних елементів, як в рослині, так і у грунті. Споживання коренями рослини кальцію потребує великих енергозатрат, тому значна його частина споживається пасивно (з током води). Це пояснює, чому кальцій краще споживається за інтенсивного випаровування вологи листям (транспірації).
Детальніше про активний та пасивний механізми живлення рослини
Не важко здогадатися, що за низького рівня транспірації рослина частіше відчуває нестачу кальцію. Цьому сприяє висока вологість та низька температура повітря, засоленість грунту.
Той факт, що кальцій не є рухливим, пояснює чому симптоми дефіциту починаються проявлятися на молодих листках. Та найбільше відчувають його нестачу плоди, адже вони випаровують значно менше вологи, тому і споживають менше води.
“Доступний” та “недоступний” кальцій
Найперший фактор, що впливає на доступність кальцію для рослини – розчинність, а точніше – здатність до дисоціації. Значна частина кальцію утворює нерозчинні сполуки з фосфатами, сульфатами, карбонатами та гідрокарбонатами. Це переводить елемент живлення у недоступну форму. Доступність фосфору при цьому також втрачається.
Кальцій здатен адсорбуватись на поверхню ГВК (гунтово-вбирний комплекс). Простіше кажучи, він осідає на поверхні частинок гумусу. Така форма кальцію називається обмінною і вона є доступною для рослин.
На доступінсть кальцію також впливають наступні фактори:
- pH грунту – за вищого значення pH, зазвичай, вміст кальцію у грунті вищий.
- ЄКО (ємність катіонного обміну) – це кількість позитивно-заряджених іонів (катіонів), що здатні адсорбуватись до ГВК.
Наприклад, якщо ЄКО дорівнює 10 ммоль на 100 г грунту, в шарі 30 см може фіксуватися до 3,75 млн моль катіонів (калію, кальцію, магнію, натрію, водню, амонію та всіх металів). Якщо з них 20% є кальцієм, то це дорівнює половині від 750 тисячам моль (бо кальцій має два заряди), або 15 тонн. І цей показник напряму залежить від вмісту органічної речовини. - Наявність інших катіонів у ЄКО.
Якщо в грунт постійно потрапляє натрій, калій, магній, то вони витісняють кальцій з ЄКО, знищуючи його грунтовий запас. Це пояснює чому високий вміст натрію знищує цінність грунтів.
Роль кальцію для рослин
- Зміцнює клітинну стінку, що підвищує опірність до хвороб та механічних пошкоджень.
- Впливає на засвоєння інших елементів живлення.
- Нормалізує процес розтягування клітин.
- Необхідний для утворення пектата кальцію, що зміцнює не лише клітини, але і пов’язує окремі клітини в одну систему.
- Приймає участь в ферментативних та гормональних процесах.
- Регулює роботу продихів, тому знижує шкодочинність посухи.
- Індукує роботу білків теплового шоку, що допомагає рослині легше перенести вплив високих температур.
Види кальцієвих добрив
Найпопулярнішим видом кальцієвого добрива завжди були меліоранти. Адже гіпс та вапно містять значні запаси цього елементу, що вивільняються поступово. Враховуючи, що норма внесення меліорантів рахується не центнерами, а тоннами, їх важливість для лужних та кислих грунтів важко переоцінити. Очевидно, що вапно та гіпс не підходять для проведення підживлень, адже вони вносяться раз на декілька років під основний обробіток грунту. Тому в першу чергу вони покликані зкорегувати рН грунту, позитивно вплинути на його структуру та інші агрофізичні властивості. І вже як побічна дія, вони поповнюють запаси кальцію, який рослина буде отримувати весь сезон, та в невеликих кількостях.
Якщо меліоранти мають місце на грунтах з порушеним рівнем кислотності, то на чорноземах (рН 5.5-6.5) поповнення запасів кальцію може відбуватися завдяки внесенню суперфосфату. На 20-25% фосфору він містить 25-30% кальцію. Та вміст кальцію є одночасно перевагою і недоліком. Адже чим його більше приєднується до фосфору, тим гірше стає розчинність добрива. Крім того, для овочевих та садових культур цього виду добрива є недостатньо.
На краплинному зрошенні велику популярність мають добре розчинні солі. Два основних добрива: кальцієва селітра та хлорид кальцію. Їх переваги зрозумілі – можливість підживлення протягом всього вегетаційного сезону, навіть позакоренево. Та є і вагомі недоліки. Звісно, що кальцій в складі добрив знаходиться в мінеральній формі, отже він погано рухається по рослині, має низьку ефективність та дуже погану сумісність з іншими добривами та пестицидами. Кальцієва селітра також містить азот, що є перевагою на ранніх фазах і значним недоліком під час дозрівання врожаю. Хлорид кальцію містить хлор, тому він не підходить для удобрення овочевих культур.
Накінець, органічні сполуки є найбільш доступною формою. Напевне, найпопулярнішим на ринку є Брексіл Кальцій на основі лігносульфонатів. Він добре проникає в рослину, відносно нормально змішується з іншими агрохімікатами (крім регіонів з неякісною водою), має високу ефективність.
Компанія Агрісол має в своєму асортименті такі кальцієві добрива: кальцієва селітра, Брексіл Кальцій та Брексіл Дуо.